Jurajskie Atrakcje

Hostel Jurajski znajduje się w miejscowości Domaniewice
Domaniewice, położone są na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, w centralnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej Jurą. W odległości 40 km znajduję się mnóstwo najważniejszych atrakcji turystycznych Jury, takich jak Pustynia Błędowska, Zamek "Ogrodzieniec", czy też "Maczuga Herkulesa" w Pieskowej Skale z Ojcowskim Parkiem Narodowym na czele.

Szlakiem Orlich Gniazd

Jura do idealne miejsce na zorganizowanie:

 • Spacerów Szlakiem Orlich Gniazd
 • Kolonii letnich
 • Obozów, warsztatów
 • Rajdów na orientacje
 • Ogniska, grilla
 • Wycieczki Szkolnej
 • Zlotów, imprez integracyjnych
 • Strzelectwa z łuku, wiatrówki
 • Wycieczek rowerowych
 • Wypoczynku

Zimą na Jurze też nie można się nudzić

Wyciągi narciarskie w okolicy:
 • Smoleń (-7km)
 • Cisowa (-12km)
 • Jaroszowiec (-12km)
 • Morsko (-27km)

Najbliższe Okolice

domaniewice

Domaniewice

Miejscowość położona w centralnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Na terenie Domaniewic znajdują się stawy z polaną, i parkiem oraz wiele ścieżek rowerowych i pieszych.

dolina

Dolina wodącej

Zwana suchą doliną. Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego. Dolinę otaczają liczne wapienne ostańce. Znaleziono tu najstarsze w Polsce ślady obecności człowieka, pochodzące sprzed 150 - 200 tys. lat.

szlak

Szlak Orlich Gniazd

Dawny system obronny śladami ruin zamkowych, zabezpieczający granice, ważniejsze szlaki handlowe i zaludnione obszary. Swą poetycką nazwę zawdzięcza ruinom dawnych zamków nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na swe usytuowanie na płaszczyznach wysokich skał dochodzących do 20-30 m wysokości.

warownia

Warownie Jurajskie

Szlak turystyczny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na którego trasie leżą te XIV-wieczne strażnice obronne, których zasięgiem nie objął Szlak Orlich Gniazd.

jaskinia

Szlak Jaskiniowców

Pieszy szlak turystyczny śladami Neandertalczyka w Domaniewicach. Na trasie szlaku piękne widoki, parę ciekawostek przyrodniczych, malownicze skałki, kilka jaskiń, m.in. Jaskinią Biśnik - najstarsze w Polsce archeologiczne stanowisko jaskiniowe, gdzie znaleziono artefakty świadczące o działalności człowieka wewnątrz jaskini, datowana jest na ponad 500 tys. lat temu.

ojcow

Ojcowski Park Narodowy

Jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony w 1956. Leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje: środkową część Doliny Prądnika, część Doliny Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych.

Pozostałe Atrakcje

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Znajdują się również liczne zabytki, cmentarze wojenne i kirkuty, malownicze dworki, sanktuaria i kościoły oraz galerie Jurajskie. Dla amatorów jazdy rowerowej lub biegów znajdują się tu niepowtarzalne, bardzo urozmaicone pod względem ukształtowania terenu szlaki turystyczne. Bliskość lasu i leśnych tras spacerowych, zbieranie grzybów oraz leśnych owoców to zaspokojenie pragnień wszystkich zmęczonych codziennością, gratka dla fotografików, artystów, miłośników wędrówek pieszych. Pobyt w Domaniewicach w otoczeniu pięknej przyrody z wieloma atrakcjami będzie udany i niezapomniany dla każdego.
ojcow

Zamki

Zamek w Bydlinie, Zamek w Smoleniu, Zamek w Rabsztynie, Zamek w Bobolicach, Zamek Ogrodzieniecki, Zamek w Pieskowej Skale, Zamek w Morsku

ojcow

Zabytki

Zamek w Ojcowie, Zamek w Korzkwi, Zamek w Mirowie, Pałac w Pilicy, Pustynia Błędowska, Baszta w Olkuszu, Gród na Górze Birów

ojcow

Natura

Ojcowski Park Narodowy, Góra Zborów, Grota Łokietka, Okiennik Wielki, Jaskinia Nietoperzowa, Skały Rzędkowickie, Jaskinia Głęboka